W nie tak odległych czasach korektor tekstu wkraczał do akcji tuż po zecerze poprawiając to co podczas ręcznego składu tekstu umknęło uwadze składającego. Dziś kiedy komputery wykonują większość zadań w całym cyklu druku, typowy zecer to już zawód bardzo archaiczny i niewielu potrafi go wykonywać. Cała odpowiedzialność za poprawność spada na głowę korektora tekstu.
Jaką prace wykonuje korektor tekstu.
Korektor tekstu to druga po autorze opracowania osoba, pracująca nad poprawnością tekstu. Pisanie za pomocą klawiatury komputera jest łatwe, ale ze względu na „unifikację” klawiatury, każda pisząca osoba nie jest wolna od popełniania podstawowych błędów. Błędy ortograficzne w większości wychwytują aplikacje zainstalowane w komputerze i można je na bieżąco poprawiać. Gorzej sprawa wygląda z gramatyką, tu nawet najlepsza aplikacja nie zawsze spełnia swoje zadania. Komputer jest „inteligentnym” urządzeniem, ale nie na tyle, aby rozszyfrować zamysł osoby używającej go do pisania. Poprawność gramatyczną należy prześledzić osobiście, a to co piszącemu umknie powinien wychwycić korektor.
Zadaniem korektora jest między innymi:
- poprawienie błędów ortograficznych
- poprawienie błędów interpunkcyjnych
- sprawdzenie poprawności gramatycznej
- sprawdzenie i poprawienie skrótów dotyczących np. jednostek miar i wag, tytułów naukowych, tytułów szlacheckich, stopni jednostek mundurowych oraz poprawnej kolejności ich zapisów
- poprawienie błędów stylistycznych
- w przypadku składania tekstów, poprawienie błędów składacza
Czy korektor tekstu jest osobą potrzebną autorowi tekstów?
Nie ma ludzi nieomylnych i nie popełniających błędów. Z błędami najczęściej ma do czynienia osoba pisząca wszelkiej maści teksty. Nawet najdoskonalsza znajomość ortografii czy interpunkcji, nie daje gwarancji osobie piszącej, że ustrzeże się od popełnienia błędu. Zwracając uwagę na ortografię czy interpunkcję, często umyka zwykła „literówka”, będąca najczęściej popełnianym błędem. Literówka jest to taki „niewinny chochlik” wkradający się do tekstu i nie wychwytywany przez wiele programów do pisania.
Korektor to także osoba czuwająca nad poprawnością gramatyczną i stylistyczną tekstu.
Współpraca na linii autor tekstu i korektor powinna być prowadzona na partnerskich zasadach. Korekta nie może w zasadniczy sposób zmieniać zawartości merytorycznej tekstu jak również formy jego przekazu. Jest grupa autorów piszących swoje teksty w sposób odbiegający od przyjętych sztywnych zasad gramatycznych i stylistycznych. Jeśli autor nie zasygnalizuje takiej formy swojego pisania korektorowi ten może tekst bardzo mocno zmienić.
Jak widać korektor ma sporo pracy i bardzo często okazuje się być niezbędną osoba w całym procesie przygotowywania tekstu do publikacji drukowanej czy też internetowej. Każdy szanujący się autor powinien ściśle współpracować z korektorem i zaufać jego znajomości wykonywanej profesji.