Cechy dobrego korektora

person using laptop

Korekta tekstu to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Zastanawiając się głębiej nad tą niedoceniana profesją, należy postawić pytanie: „czy każdy może być korektorem?” Zanim znajdzie się na to pytanie odpowiedź, warto wiedzieć czym zajmuje się korektor?

Co należy do zadań korektora tekstu?

Korektor jest osobą zajmująca się sprawdzaniem poprawności tekstu w ograniczonym zakresie. Sprawdzenie polega między innymi na standardowych zadaniach którymi są:

  • poprawienie błędów ortograficznych
  • poprawienie błędów interpunkcyjnych
  • poprawienie błędów stylistycznych
  • poprawianie literówek

W zależności od tego w jakiej formule pracuje korektor, takie ma przypisane zadania do wykonania. Inaczej wygląda praca korektora w wydawnictwie książkowym, a trochę inaczej w przypadku firm działających w reklamie i marketingu. Co prawda praca w obu przypadkach polega na tym samym, tyle że w obu przypadkach korektor pracuje nad zupełnie innym rodzajem tekstu. Wśród korektorów wyróżnić jeszcze można różne specjalności, bo inny zasób wiedzy wymagany jest od korektora poprawiającego tekst literacki, a inny poprawiającego teksty techniczne czy tekst z przeznaczeniem do tłumaczenia. Niby to samo zajęcie, ale tak naprawdę rożni się bardzo.

Najważniejsze cechy dobrego korektora

Jedno jest pewne, korekta językowa tekstów jest dla osoby, dla której zawiłości językowe nie stanowią tajemnicy. Po pierwsze i najważniejsze korektor powinien perfekcyjne znać ortografię i interpunkcję w danym języku. Co do ortografii można łatwo sobie pomóc korzystając z korekt wykonywanych komputerowo z użyciem odpowiednich wtyczek, o tyle z interpunkcją nie jest to zbyt proste.

Korektor tekstu powinien posiadać dobrze rozwiniętą intuicję, zwłaszcza w odniesieniu do interpunkcji, ponieważ przestawienie znaków interpunkcyjnych, wbrew intencji autora tekstu, doprowadzić może do zupełnie innego wydźwięku całego zdania czy fragmentu tekstu.

Cierpliwość i dokładność idą w parze i powinny dominować w pracy korektora. Do tego dołożyć należy jeszcze spostrzegawczość ułatwiającą wychwycenie z tekstu wszelkich błędów polegających na tak zwanych literówkach.

Bez pasji i zamiłowania do języka oraz ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, jest mała szansa na wykonywanie tej bardzo ważnej, odpowiedzialnej i niedocenianej profesji.